Awatar Wiki
Advertisement

Świat Awatara charakteryzuje się szerokim wachlarzem uzbrojenia o różnej jakości, wielkości oraz wykorzystaniu wśród czterech narodów. Do wyrobu broni najczęściej wykorzystuje się metal.

Przed powstaniem Zjednoczonej Republiki Narodów, najbardziej zaawansowanym technologicznie krajem był Naród Ognia, zwłaszcza kiedy chodziło o produkcję uzbrojenia, ze względu na jego rolę w wojnie stuletniej. Drugim pod względem biegłości technologicznej państwem było Królestwo Ziemi, które zmuszone było do postępu w ramach obrony przed mocno zindustrializowanym wrogiem, a zwłaszcza po niemal całkowitym upadku Południowego Plemienia Wody. Zarówno Południowe, jak i Północne Plemię potrafią wytwarzać broń z metalu, jak i ze zwierząt, na przykład skóry czy zębów[4].

Wynalezienie magii metalu wywarło wielki wpływ na wytwarzanie i wykorzystywanie broni. Magowie metalu mogli zwyczajnie tkać wyposażenie przeciwnika lub je zneutralizować. W celu walki z nimi zrezygnowano z tradycyjnych broni wcześniejszych okresów i zaczęto wykorzystywać metody niezwiązane z metalem. Przewaga tego rodzaju magii nad starymi typami uzbrojenia została zakończona wraz z wynalezieniem odpornej na magię bronii elekrycznej oraz platyny.

Nomadowie Powietrza[]

Air swipe

Aang używał lotni do wzmocnienia swojej magii powietrza.

  • Lotnia maga powietrza – ze względu na swoją pokojową naturę Nomadowie Powietrza nie mieli przedmiotów, które były przeznaczone jako broń; jednakże złożone lotnie mogły zostać użyte jako tradycyjne kostury do walki oraz do wzmocnienia magii powietrza. Awatar Aang wykorzystywał swoją także do zwiększania siły magii ziemi oraz magii wody w walce[2].
  • Miecz wiatru – założywszy pancerz, Aang wspomniał, że możliwe jest utworzenie miecza wiatru; wystarczyła jedynie pusta rękojeść, by mógł tkać powietrze w kształcie ostrza[5].

Plemię Wody[]

Pancerz[]

  • Nagolenniki i karwasze – elementy zbroi chroniące dolną częśc nóg oraz przedramiona. Mają szarą barwę i są ozdobione białą kropką[6].
  • Tarcza – podczas inwazji na Naród Ognia w Dniu Czarnego Słońca wojownicy Południowego Plemienia Wody wykorzystywali sześciokątne tarcze w niebieskich odcieniach zakończone białym materiałem w kształcie bumerangu, prawododobnie ze zwierzęcej kości. Miały one duże nacięcia po każdej stronie, aby umożliwić wojownikowi użycie włóczni, jednocześnie pozostając chronionym[6].
  • Wilcza zbroja – wyposażenie ochronne, które zawiera hełm w kształcie głowy wilka[2].

Broń biała[]

  • Maczeta – podłużna broń przypominająca tasak. Sokka używał maczety przedzierając się przez mokradła Mglistego Bagna[7].
  • Maczuga – broń wykorzystywana w Południowym Plemieniu Wody, zwłaszcza przez Sokkę[2]. Jej podstawa jest zrobiona z kości udowej niedźwiedzia polarnego, a obie strony ostrza pomalowane są na niebiesko. Na końcu broni znajduje się ciężka kula oraz specjalne wcięcie, które wyrwanie broni przeciwnika z jego dłoni, a skórzany pasekzapewnia bardziej pewny chwyt[8].
  • Nóż – prosta broń z małym, jednostronnym ostrzem. Gilak groził nożem Socce[9], a potem użył go do dźgnięcia Hakody[10].
  • Sokka's dagger

    Ostrze ze szczęki może zostać wykorzystane do wzmocnienia drgań.

    Ostrze ze szczęki – dwustronne narzędzie myśliwskie; strona z zębami wykorzystywana jest jako piła, a druga to ostrze służące do skórowania. Ostrze jest także w stanie wzmocnić drgania, dzięki czemu jego użytkownik jest w stanie wykryć intruzów[11]. Ostrze Sokki zostało wykonane poprzez naostrzenie szczęki dużego arktycznego wilka, a rękojeść
  • Szabla z wielorybiego zęba – broń wykonana z zęba wielorybodelfina, wykorzystywana przez członków plemienia[12].
  • Topór – przeciętnej wielkości topór z niebiesko-białym ostrzem i średniej wielkości białym trzonem[2].
  • Włócznia – broń Południowego i Północnego Plemienia Wody wykorzystywana przez wojowników i myśliwych. Trzon jest wykonany z drewna, a grot z kości zwierzęcej[2]. Po zakończeniu wojny stuletniej włócznie wyrabiano z metalu i były łatwo deformowane przez magów metalu[13].

Broń dalekosiężna[]

  • Boomerang

    Częścią arsenału Sokki był bumerang, z którego często korzystał.

    Bumerang – niewielka, metalowa broń miotana w kształcie litery L. Poprawnie rzucony bumerang leci zaokrągloną drogą i trafia z powrotem do rzucającego. Ta broń stała się najważniejszą i najbardziej cenioną częścią wyposażenia Sokki, który uważał go za część swojej tożsamości[2]. Niektórzy stronnicy Gilaka korzystali z bumerangów[10].
  • Łuk i strzały – używane w armii Gilaka[9].
  • Miotane gwiazdy z kwiatów – tworzone przez Misu w Dolinie Zapomnienia poprzez zamrażanie wody wewnątrz żyjących kwiatów. Stawały się one sztywne i bardzo ostre, a poprzez tkanie wody w nich, rzucający mógł niebezpiecznie przyspieszyć prędkość lotu w przeciwnika. Były jednak delikatne i Sokka był w stanie roztrzaskać je swoją maczugą[14].

Inne[]

  • Bukłak – chociaż nie jest to faktyczna broń, magowie wody wykorzystują bukłaki i inne pojemniki na wodę do przenoszenia swojego rodzimego żywiołu w miejscach, gdzie dostęp do niego może być utrudnione, na przykład na pustynie[2]
  • Powiązana mina – broń wykonana z bambusowej ramy i wysuszonej zwierzęcej skóry, wypełniona skunksrybą i algami. Miny dryfują w wodzie i wybuchają po zetknięciu z innym obiektem. Zostały wynalezione przez Hakodę, który nazywał je „śmierdź lub śmierć”[15].

Królestwo Ziemi[]

Pancerz[]

  • Kolczuga – kolcza zbroja została wymyślona przez Sokkę i stworzona przez uczniów Akademii Magii Metalu Beifong, składa się z wielu połączonych ze sobą metalowych płytek. Jest na tyle luźna, by bez przeszkód nosić ją pod ubraniem. Zapewnia ochronę przed blokowaniem chi[13].
  • Pancerz Klanu Metalu – żołnierze i ochroniarze na służbie Zaofu noszą ciężkie zbroje płytowe. Zgodnie z obowiązującym stylem prostoty i utylitaryzmu Zaofu, pancerze mają bardzo mało zdobień oraz posiadają naturalną barwę metalu, z którego je wykonano[16].
  • Armored ostrich horses

    Opancerzone strusiokonie były wykorzystywane w wojsku Królestwa Ziemi.

    Pancerz strusiokoniastrusiokonie wykorzystywane jako kawaleria przez niektórych żołnierzy Królestwa Ziemi były okryte warstwą nakrywających się mosiężnych płyt na głowach i szyjach, a także nagolennikami tego samego koloru na nogach[17].
  • Standardowa zbroja wojskowa – chociaż wygląd zbroi może różnić się pomiędzy różnymi terytoriami Królestwa Ziemi, mają one bardzo podobny styl: pełna ochrona ciała, często o wielu warstwach, w barwach zieleni, złota, brązu i szarości. Pancerze magów ziemi tworzone są z myślą o zwiększonej swobodzie poruszania się i pozostawiają bose stopy, co umożliwia im bliższy kontakt z rodzimym żywiołem; natomiast zbroje niemagów charakteryzują się zwiększoną ochroną, w tym odpowiednim obuwiem bojowym[2].
  • Stożkowy kapelusz wojskowy – styl kapelusza różni się w zależności od regionu, lecz zazwyczaj jest to nakrycie głowy o szerokim rondzie i okrągłej lub ostro zakończonej główce, często z wystającym kolcem[2]. Stożkowy kapelusz jest na wyposażeniu wojsk w całym Królestwie Ziemi i agentów Dai Li, ponieważ z łatwością chroni przed płomiennymi atakami magów ognia. Toph Beifong przywdziała takie nakrycie głowy podczas inwazji na Naród Ognia[6].
  • Tarcza – narzędzie ochronne, mające przechwytywać ataki.

Artyleria i materiały wybuchowe[]

  • Wybuchowa galaretka – wybuchowa, niestabilna substancja używana do wyburzeń[11].
  • Torpeda lodowa – głowice wypełnione wybuchową galaretką z odbezpieczonym zapalnikiem, wynalezione przez mechanika do walki z Narodem Ognia. Dzięki okrywającemu je lodowi, magowie wody byli w stanie je napędzać[6].
  • Wyrzutnia sieci – urządzenie przypominające broń palną, wykorzystywane przez kłusowników do łapania małych latających bizonów oraz uczniów Tenzina, którzy próbowali pomóc pochwycomym zwierzętom[19].
  • Bomby fistaszkowe – materiały wybuchowe zrobione z sosu fistaszkowego, wynalezione przez mechanika, lecz wielce problematyczne[6].
  • Zasłona dymna – broń wybuchowa w postaci niewielkich kulek, które eksplodują po kontakcie z powierzchnią i tworzą dużą zasłonę dymną, której można użyć do zdezorientowania wroga lub ofiary, umożliwiając atak z zaskoczenia lub ucieczkę.

Broń biała[]

  • Drewniana maczugaKnypek korzystał z tej prostej, lecz efektywnej broni[11].
  • Kama – tradycyjne narzędzie rolnicze podobne do sierpu, przeznaczone do zbierania plonów, jednak może być wykorzystywane jako broń.
  • Katana – rodzaj miecza o sakrzywionym, wąskim, jednosiecznym ostrzu, okrągłej lub kwadratowej gardzie i podłużnej rękojeści, umożliwiającej używanie broni oburącz. Wykorzystywana jest przez Wojowniczki Kyoshi i stanowi jedną z najlepszych metod rozcinania materiałów organicznych[18].
  • Kukri – podłużny, krzywy nóż, stanowiący zarówno narzędzie, jak i broń. Broń Żądełka[11].
  • Miecz z hakiem – miecz składa się z kilku elementów i stanowi trzy bronie w jednej; jest to zarówno hak i zakrzywiony miecz, a także posiada ostro zakończony grot na spodniej części rękojeści. Główna broń Jeta. Doświadczony wojownik może złączyć ze sobą haki, by zwiększyć zasięg ataku[11].
  • Młot wojenny – stanowiący broń samą w sobie młot jest w stanie wzmocnić siłę magii ziemi. Można go również przywiązać do łańcucha i korzystać z niego jako broni dystansowej. Zbuntowany żołnierz Królestwa Ziemi, Gow, wykorzystywał dwa takie młoty na oba sposoby[20].
  • Ninjato – miecz o kanciastej rękojeści i prostym ostrzu. Pracownik kantyny w Oazie Zamglonych Palm wykorzystywał podwójne ninjato w swojej pracy, siekając nimi owoce na sok[21].
  • Perłowy sztylet – zdobyty przez Iroh od pokonanego generała w oblężeniu Ba Sing Se, podarowany w prezencie dla księcia Zuko. Rękojeść sztyletu wykonana jest z perły. Na jednej stronie ostrza widnieje inskrypcja „dzieło Królestwa Ziemi”, a z drugiej „nie poddawaj się bez walki”[20].
  • Swords

    Podwójne szable stanowią dwie cześci jednej broni.

    Podwójna szabla – jednosieczna broń składająca się z dwóch bliźniaczych ostrz, których można używać razem lub oddzielnie[7].
  • Wachlarz wojenny – rozkładane wachlarze z żelaza wykorzystuje się w obronie, jak i w ataku. Jest to główne wyposażenie Wojowniczek Kyoshi i zazwyczaj każda z nich korzystała z pary takich broni[3].

Broń dalekosiężna[]

Rocks

Kamienie ziemia-powietrze wykorzystywano w Straży Królewskiej Magów Ziemi w celu ochronu Pałacu Królestwa Ziemi przed intruzami.

  • Kamienie ziemia-powietrze – ogromne pociski miotane z ziemi, wykorzystywane przez Straż Królewskią Magów Ziemi[22].
  • Kusza – broń przypominająca łuk zamontowany na kolbie, wykorzystująca blokowany mechanizm zamiast siły fizycznej użytkownika.
  • Łuk – broń wykorzystywana, między innymi, przez Strzałę, miotająca pociskami za pomocą siły napięcia[23].

Inne[]

  • Czołg magii ziemi – wynalazek Sokki skonstruowany przez mechanika z pomocą magów ziemi. Te opancerzone pojazdy napędzane są magią ziemi i zapewniały ochronę oraz transport wojsk podczas inwazji na Naród Ognia[6].
  • Wielkie kamienne walce – ta broń przypomina monety królestwa ziemi o wiielkości człowieka. Wykorzystywali je głównie magowie ziemi, jednak znalazły również zastosowanie wśród niemagów w wojsku[17].
  • Metalowe płytki – doświadczeni magowie metalu są w stanie wykorzystywać metalowe płytki jako pociski. Można ich użyć do związania kończyn przeciwników lub oślepienia ich, zasłaniając im oczy płytkami[24]; możliwe jest także stworzenie z nich ostrza do zadawania śmiertelnych ran[25]. Kuvira zaimplementowała takie je w mundurach magów metalu swojej armii.
  • Kamienne rękawice – jest to ulubiona broń Dai Li; agenci używają ich za pomocą magii ziemi, by zyskać przewagę w walce[22].

Naród Ognia[]

Pancerz[]

Bato and Hakoda

Bato i Hakoda przebrali się za żołnierzy Narodu Ognia.

  • Pancerz wojskowy – zbroje noszone pzez żołnierzy ognia są jednolite i zawierają jedynie drobne wariacje ze regionalne oraz ze względu na status użytkownika i jego zdolności magiczne. Przeważają głównie barwy czarne i czerwone ze złotymi elementami dla wyższych stopniem. Hełmy magów ognia zawierają także zdejmowalne osłony na twarz w kształcie czaszki[2].
  • Zbroja Aanga – skomplikowany rodzaj pancerza, ozdobiony motywem czaszek, sprzedawany w sklepie z uzbrojeniem w miasteczku Shu Jing. Pomimo wielu rodzajów broni zaimplementowanych w zbroi, w tym ostrza, łańcuchy i kolce, nie nadawała się ona do walki na polu bitwy, gdyż bardzo łatwo było się w niej przewrócić, na co dowodem jest moment, w którym Aang stracił równowagę po przyodzianiu pancerza[5].

Artyleria i materiały wybuchowe[]

  • Balista – wielka machina oblężnicza, przypominająca w konstrukcji powiększoną kuszę. Obsługiwanie jej wymaga pracy kilku osób; broń strzela ciężkimi włóczniami, harpunami lub pociskami wybuchowymi[26].
  • Działo – proste działa wykorzystywane przez magów ognia odpowiednie do miotania bombami.
  • Katapulta – machiny oblężnicze wykorzystywane do miotania pociskami na dalekie zasięgi bez potrzeby korzystania z zapłonów. Wykorzystywane w głównej mierze przez Marynarkę Ognia[27].
  • Trebusz – rodzaj artylerii zastosowaniem przypominającej katapultę, która jest w stanie miotać płonącymi pociskami na dalekie zasięgi[28].

Broń biała[]

  • Dadao – duże, jednosieczne miecze wykorzystywane przez niektórych żołnierzy ognia[29].
  • Kahchi

    Guan dao to rodzaj ciężkiej broni drzewcowej.

    Guan dao – ciężka broń drzewcowa wykorzystywana przez Kahchiego z Bandy Nosorożców[30]. Z takiej broni korzystali również członkowie rodu Chou za czasów Raavy[31].
  • Jian – miecz o prostym ostrzu, używany przez Piandao i Sokkę. W rękach mistrza ta broń może stać się dużo groźniejsza niż wygląda. Jian zazwyczaj wykonuje się z wysokiej jakości stali, a miecz Sokki stworzono z meteorytu[5]. Jego wyjątkowa broń była w stanie wbić się głęboko w metal lub kamień[6].
  • Jii – dwustronna halabarda, której ostrza są w kształcie półksiężyca. Wykorzystywana przeciwko piechocie oraz kawalerii.
  • Miecz Narodu Ognia – standardowy miecz o długim ostrzu wykorzystywany przez wojsko Narodu Ognia[23].
  • Nóż z trucizną – ostrze z miejscem na ukrytą fiolkę z trucizną w rękojeści. Jet podłożył taki nóż starcowi z Narodu Ognia, by móc go obwinić i ukarać[11].
  • Nunczako – dwa podłużne kawałki drewna połączone ze sobą łańcuchem, wykorzystywane jako wszechstronna broń[29].
  • Podwójna szabla – jednosieczna broń składająca się z dwóch bliźniaczych ostrz, których można używać razem lub oddzielnie. Zuko korzystął z tej broni podczas swoich podróży[20][23].
  • Pu dao – halabarda do walki z kawalerią, używana w bitwie o Yu Dao w 101 o.Z. przez armię Narodu Ognia[32].
  • Włócznia – broń wykorzystywana głównie przez niemagów. Trzon jest wykonany z drewna, a niektóre z grotów są obwiązane czerwonym materiałem u spodu, którego celem jest odwracanie uwagi przeciwnika oraz zatrzymanie krwi przed spłynięciem na dłonie atakującego.

Broń dalekosiężna[]

  • Łańcuch – w połączeniu z ciężkim obiektem zawieszonym na końcu łańcucha, ta broń stanowi zagrożenie i może niszczyć budynki, a także związywać ludzi. Wykorzystywany przez Ogodeia[30].
  • Łuk – broń miotająca pociskami za pomocą siły napięcia. Używana przez Łuczników Yuyan[23] oraz Vachira z wykorzystaniem płonących strzał[30].
  • Mai's arrow darts

    Sztylety to tylko część arsenału, z którego korzystała Mai.

    Nóż do rzucania – ulubiona broń Mai. Dziewczyna miała na wyposażeniu kilka rodzajów tej broni, używanych w zależności od sytuacji[2].
  • Sztylet – małe strzałki używane przez Mai. Rzuca się nimi podobnie do gwiazdek i można nimi przyszpilić przeciwnika do ściany lub podłogi[33].

Inne[]

  • Bambusowe drabiny – narzędzie do wspinania się na mury podczas oblężenia, kiedy badziej skomplikowane metody byłyby niedogodne, wykonane z elastycznego zielonego bambusa[23].
  • Trucizna – z niektórych roślin i kwiatów można zrobić trucizny o różnych efektach. Matka Ursy była mistrzynią zielarstwa i nauczyła swoją córkę, jak wyrabiać bezzapachową, bezsmakową truciznę, która powoduje bezbolesną śmierć[14].

Zjednoczona Republika Narodów[]

Pancerz[]

  • Pancerz policyjnymagowie metalu z policji Miasta Republiki noszą złożone zbroje jako część munduru, które można przyodziać jedynie za pomocą magii metalu[34].
  • Tarcza do zamieszek – narzędzie obronne policjantów Miasta Republiki.

Artyleria i materiały wybuchowe[]

  • Bomba – ładunki wybuchowe, zrzucane przez dwupłatowce Równościowców, wyrządzające wielkie szkody[35].
  • Działo energetyczne – wielkie działo, zamocowane na gigantycznej mecha zbroi Kuviry. Broń ta wykorzystywała energię z pnączy duchów do stworzenia potężnego promienia, który był w stanie niszczyć duże budynki[36].
  • Mina morska – podwodna bomba w postaci metalowej kuli, która eksploduje po kontakcie z innym obiektem i jest w stanie uszkodzić nawet statek Zjednoczonych Sił. Równościowcy wykorzystali takie minu, by zniszczyć flotę wroga[37].
  • Torpeda – pociski, które płyną pod wodą w linii prostej i wybuchają po kolizji z innymi obiektami. Równościowcy wykorzystali je w swoich dwupłatowcach w celu zniszczenia floty Zjednoczonych Sił[37].

Broń biała[]

  • Electrified glove

    Elektryczna rękawica Równościowców mogły spowodowac utratę przytomności wroga.

    Elektryczna rękawica – przenośna broń w postaci rękawicy, która wyzwala potężny wstrząs elektryczny, który może spowodować utratę przytomności ofiary[38].
  • Elektryczne kije – metalowe kije, ogłuszające i unieruchamiające przeciwników po kontakcie, zasilane przez generator na plecach użytkownika. Charakterystyczna broń porucznika[39].
  • Poganiacz elektryczny – broń elektrowstrząsowa porucznika Równościowców, zamaskowana jako narzędzie do eksterminacji pająkoszczurów[40].
  • Metalowe ostrze – mundur Lin Beifong zawierał krótkie, wysuwane metalowe ostrza w ochraniaczach na przedramię[41].
  • Pałka policyjna – krótka pałka dla niemagów z policji.

Broń dalekosiężna[]

  • Bola – obciążone cięgno wykorzystywane przez Równościowców do pętania i przewracania przeciwników[39].
  • Dysk ziemi – mniejsze wersje walców wykorzystywanych przez armię Królestwa Ziemi, których używa się w walkach magicznych[42], a także przez magów ziemi ze Zjednoczonych Sił[37].
  • Działo ognia – działo wzmacniające i nakierowujące ataki maga powietrza, wykorzystywane przez flotę Zjednoczonych Sił[37].
  • Smoke grenades

    Granaty dymne Równościowców przysłaniały pole widzenia przeciwnika.

    Granat dymny – pojemniki, które uwalniają gęsty dym i blokują wzrok przeciwnika[39].
  • Metalowe kable – kable zwinięte na plecach magów metalu z policji Miasta Republiki, wykorzystywane do zwiększenia mobilności funkcjonariusza, a także do chwytania przestępców[43].
  • Nóż do rzucania – małe ostrze, używane przez Bumiego, który nauczył się używać ich podczas lat spędzonych w wojsku[44].

Inne[]

  • Dwupłatowiec – rodzaj transportu powietrznego oraz pojazd wojenny, stworzony przez Hiroshiego Sato specjalnie dla Równościowców na potrzeby ataku na Miasto Republiki. Ich wysoka manewrowość pozwalała samolotom na zrzucanie bomb i torped na wrogie jednostki[37]. Po rewolucji antymagicznej dwupłatowce włączono do wyposażenia Sił Zjednoczonych.
  • Mecha czołg – specjalne pancerze bojowe, stworzone przez Hiroshiego Sato na potrzeby Równościowców, wykorzystywane by z łatwością zyskać przewagę w walce[41].

Inne[]

Armored Appa

Uzbrojony Appa pomógł poprowadzić inwazję na Naród Ognia.

  • Zbroja latającego bizona – jedyna w swoim rodzaju zbroja dla Appy, stworzona przez Sokkę na potrzeby inwazji na Naród Ognia w Dniu Czarnego Słońca. Wykonana z metalu i skóry, miała na celu ochraniać bizona w walce, jak i wzmocnić jego groźny wygląd[6].

Ciekawostki[]

  • Wiele broni, zwłaszcza te z Królestwa Ziemi i Narodu Ognia to broń pochodząca lub zainspirowana tą ze świata rzeczywistego z Azji Wschodniej.
  • „Miecz wiatru” to nazwa broni z serii gier „Fire Emblem” i „Berserk” od Nintendo.

Przypisy

  1. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 1. „Chłopiec w górze lodowej” (1/61).
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 Awatar: Legenda Aanga
  3. 3,0 3,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 4. „Wojowniczki z Kyoshi” (4/61).
  4. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 15. „Bato z Plemienia Wody” (15/61).
  5. 5,0 5,1 5,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 4. „Mistrz Sokki” (44/61).
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 10. „Dzień Czarnego Słońca, część 1: Inwazja” (50/61).
  7. 7,0 7,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 4. „Bagno” (24/61).
  8. Avatar: The Last Airbender—The Art of the Animated Series, s. 19.
  9. 9,0 9,1 Komiks „North and South Part One”.
  10. 10,0 10,1 Komiks „North and South Part Two”.
  11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 10. „Jet” (10/61).
  12. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 2. „Powrót Awatara” (2/61).
  13. 13,0 13,1 Komiks „North and South Part Three”.
  14. 14,0 14,1 Komiks „The Search Part Two”.
  15. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 19. „Guru” (39/61).
  16. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 5. „Klan Metalu” (31/52).
  17. 17,0 17,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 1. „Stan Awatara” (21/61).
  18. 18,0 18,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 16. „Przygody Appy” (36/61).
  19. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 7. „Pierwotni magowie powietrza” (33/52).
  20. 20,0 20,1 20,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 7. „Samotny Zuko” (27/61).
  21. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 10. „Biblioteka” (30/61).
  22. 22,0 22,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 18. „Król Ziemi” (38/61).
  23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 13. „Błękitny Duch” (13/61).
  24. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 1. „Po latach” (40/52).
  25. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 6. „Bitwa o Zaofu” (45/52).
  26. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 1. „Przebudzenie” (41/61).
  27. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 3. „Południowa Świątynia Powietrza” (3/61).
  28. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 8. „Zimowe przesilenie, część 2: Awatar Roko” (8/61).
  29. 29,0 29,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 5. „Plaża” (45/61).
  30. 30,0 30,1 30,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 5. „Dzień Awatara” (25/61).
  31. Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 7. „Początki, część 1” (19/52).
  32. Komiks „The Promise Part One”.
  33. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 3. „Powrót do Omashu” (23/61).
  34. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 9. „Z przeszłości” (9/52).
  35. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 11. „Wielka przepaść” (11/61).
  36. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 12. „Dzień kolosa” (51/52).
  37. 37,0 37,1 37,2 37,3 37,4 Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 11. „Trupy w szafie” (11/52).
  38. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 6. „A zwycięzcą jest…” (6/52).
  39. 39,0 39,1 39,2 Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 3. „Objawienie” (3/52).
  40. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 10. „Wojna” (10/52).
  41. 41,0 41,1 Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 7. „Pokłosie” (7/52).
  42. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 2. „Liść na wietrze” (2/52).
  43. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 1. „Witaj w Mieście Republiki” (1/52).
  44. Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 12. „Harmonijne zrównanie” (24/52).

Zobacz też[]

Advertisement