Awatar Wiki
Advertisement

Tkanie żywiołów, określane bardzo często terminem magia, to zdolność manipulowania żywiołem oraz nieodłączna część wielu aspektów życia w świecie Awatara. Istnieje pięć odrębnych sztuk tkania, z czego cztery powiązane są z żywiołami, a piąty polega na kontrolowaniu energii wewnątrz organizmu[1]. Jedyną osobą, która jest w stanie kontrolować kilka żywiołów na raz jest Awatar, posiadający moce wszystkich pięciu dyscyplin[2].

Four nations' symbols drawing

Iroh narysował symbole żywiołów w piasku.

Cztery sztuki tkania opierają się na czterech podstawowych żywiołach ognia, powietrza, wody i ziemi, z których każdy kontrolowany jest poprzez specyficzne style sztuk walki, przypominających naturę odpowiednich sobie żywiołów. Zazwyczaj magię stosuje się poprzez ruchy dłoni i stóp, jednak istnieją osoby, które potrafią korzystać ze swoich mocy przy minimalnych drżeniach głowy lub torsu. W jeszcze rzadszych przypadkach żywioły kontrolowane są wyłącznie poprzez siłę woli i skupienie. Każdemu państwu świata przypisuje się jeden z żywiołów: Plemię Wody odpowiada magii wody, Królestwo Ziemi magii ziemi, Naród Ognia magii ognia, a Nomadowie Powietrza odpowiadają magii powietrza. Istnieją jednak grupy, które nie stanowią narodów, lecz odpowiada im któraś z mocy, jak Bagienne Plemię Wody czy Wojownicy Słońca.

Piątą sztuką tkania jest magia energii, w której, w przeciwieństwie do pozostałych, wymaga się bardzo niewielkich ruchów fizycznych. Cztery magie żywiołów są zależne od tej energii wewnątrz ludzkiego ciała, zwanej chi, której przepływ wewnątrz organizmu zezwala na manipulowanie żywiołem. Mag może tkać, kiedy rozszerzy wpływ swojego chi poza swój organizm, by móc wchodzić w interakcje z otoczeniem[3]. Magia energii natomiast pozwala na kontrolowanie przepływu tej energii i dzięki tej mocy można odbierać lub nadawać innym zdolności magiczne[4].

Magia ognia[]

Zuko augmenting fire

Zuko to silny mag ognia.

Information icon Osobny artykuł: Magia ognia

Magia ognia używana jest przez magów z Narodu Ognia i jest najbardziej agresywną sztuką tkania. Pierwotnymi magami ognia były smoki, które następnie nauczyły tej sztuki Wojowników Słońca[5]. Przez długi czas młodych magów uczono, że ich moce napędzane są przez nienawiść, w przeciwieństwie do pierwotnego źródła, którym była pasja. Jako żywioł potęgi, magowie ognia są w stanie utrzymać stałe źródło energii i równowagi w bitwie, co umożliwia im na bezpośrednie, ciągłe ataki. W przeciwieństwie do pozostałych sztuk tkania, do których wymagana jest obecność danego żywiołu w otoczeniu, magowie ognia, poza kontrolowaniem istniejących płomieni, mogą tworzyć ogień dzięki ich wewnętrznemu ciepłu. Zaawansowani magowie są w stanie latać, korzystając z napędzających ich płomieni[6]. Ze względu na swoją nieodłączność od słońca, magia ognia jest silniejsza za dnia, a szczyt mocy osiąga się w południe[7], natomiast zaćmienie słońca może całkowicie pozbawić magów ognia ich mocy[8]. Zdolności magiczne wzmacniają ciała niebieskie, takie jak komety, przelatujące blisko planety. Prosty i bezpośredni style magii ognia kontrastuje ze zmieniającym się stylem magów wody. Wyjątkową zdolnością magów ognia jest posługiwanie się gorętszymi płomieniami niebieskiego koloru; księżniczka Azula była jedyną znaną osobą, która wykształciła tę zdolność. Umiejętnościami podrzędnymi magii ognia są magia spalin oraz generowanie i przekierowanie błyskawicy. Ogień jest żywiołem potęgi, a powiązaną z nią porą roku jest lato.

Magia powietrza[]

Aang testing his airbending on the lion turtle

Rodzimym żywiołem Awatara Aanga było powietrze.

Information icon Osobny artykuł: Magia powietrza

Magia powietrza to sztuka używana przez Nomadów Powietrza. Pierwotnymi magami powietrza były latające bizony[5]. Skupia się głównie na prędkości i unikach, poświęcając ofensywę na rzecz silnej defensywy. Chociaż nie praktykuje się żadnych ruchów śmiertelnych, magia powietrza jest najbardziej dynamiczną ze wszystkich. Jako żywioł wolności, magowie powietrza wykorzystują własny pęd jako broń, unikając ataków z nadludzką zręcznością i starając się raczej zmęczyć wroga, a także korzystając z silnych, nieskrępowanych podmuchów wiatru, by zneutralizować zagrożenie[9]. Nomadowie Powietrza wykorzystują lotnie oraz podmuchy powietrza, by latać, co ułatwia im transport osób, a także umożliwia dostęp do świątyń powietrza. Przeciwieństwem magii powietrza jest bojowy styl magii ziemi[6]. Umiejętnościami podrzędnymi magii powietrza są lot oraz projekcja duchowa. Tylko dwóch magów w historii świata potrafiło latać bez potrzeby korzystania z lotni; byli to guru Laghima i Zaheer[10], natomiast jedyną znaną użytkowniczką projekcji duchowej była Jinora[11]. Powietrze jest żywiołem wolności, a przypisaną mu porą roku jest jesień.

Magia wody[]

Katara separates the waters

Katara to mistrzyni magii wody.

Information icon Osobny artykuł: Magia wody

Magii wody używają członkowie Plemion Wody. Od pozostałych różni się w tym aspekcie, że pierwotnym magiem nie było zwierzę, a sam Księżyc[7]. Podobnie do swojego żywiołu, magowie wody łatwo przystosowują się do zmian i posiadają szeroką wszechstronność. Sztuka magii skupia się głównie na przepływie energii, z naciskiem na wykorzystywaniu siły przeciwnika przeciwko niemu samemu. Podczas gdy zwycięstwo w walce zależy od umiejętności i kreatywności w kontrolowaniu żywiołu, magowie wody wiele zawdzięczają lub tracą w zależności od obecności wody w otoczeniu; wysoce zaawansowani mistrzowie magii wody potrafią pobierać wodę zewsząd, jak na przykład z wilgoci w powietrzu lub cieczy znajdującej się w pozostałych organizmach, a zwłaszcza roślinach[12]. Jako żywioł zmiany, magowie wody potrafią zręcznie zmieniać style walki pomiędzy ofensywą i defensywą, tworząc ściany z lodu lub silne strumienie wody, obracając siłę przeciwników przeciwko nim. Ze względu na powiązanie z księżycem, magia wody silniejsza jest nocą, a najsilniejsza podczas pełni. Zaćmienie księżyca lub śmierć ducha księżyca całkowicie neutralizuje moce magów wody[13]. Przeciwieństwem magii wody jest stała i bezpośrednia filozofia magii ognia. Umiejętnościami podrzędnymi tej sztuki są uzdrawianie oraz magia krwi[12][14]. Woda to żywioł zmiany, a jej porą roku jest zima.

Magia ziemi[]

Toph slides

Toph Beifong była jednym z najlepszych magów ziemi w historii.

Information icon Osobny artykuł: Magia ziemi

Magia ziemi pochodzi z Królestwa Ziemi, a pierwotnymi magami był kretoborsuki[5]. Ta zdolność wymaga specjalnego połączenia z ziemią, którą uzyskać można poprzez neutralne jing, czyli słuchanie i czekanie na odpowiedni moment[15]. Podobnie do magów wody, magowie ziemi potrzebują być w obecności swojego żywiołu, by móc go kontrolować. Ze względu na stabilność żywiołu i nacisk na neutralne jing, magowie ziemi często czekają w miejscu, przyjmując i przechwytując ataki przeciwników, do momentu w którym są w stanie zadać zdecydowany cios[16]. W przeciwieństwie do innych żywiołów, magia ziemi równie silnie korzysta z ofensywy i defensywy. Filozofia nieugiętości i siły mocno kontrastuje ze zręcznością i unikami obecnymi w magii powietrza[6]. Umiejętnościami podrzędnymi magii ziemi są wykrywanie drgań, magia metalu i magia lawy[17]. Ziemia to żywioł stabilności, a przypisywaną jej porą roku jest wiosna.

Magia energii[]

Energybending

Awatar Aang odebrał Ozaiowi jego zdolności magiczne za pomocą magii energii.

Information icon Osobny artykuł: Magia energii

Magia energii to sztuka tkania energii wewnątrz ciała istoty. Istniała ona od ery Raavy, jednak z czasem zaginęła. Niewielu Awatarów posiadło tę umiejętność, a jeszcze mniej rzeczywiście jej używało[18]. Technika ta niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko; jeżeli energia osoby, która korzysta z magii energii, jest nieczysta, oznacza to, że można ją tkać, a tym samym zniszczyć[4]. Tkanie energii pozwala odebrać magom ich zdolności żywiołów[1][19], a także przywrócić tkanie ofiarom magii krwi[20] oraz korzystać z projekcji duchowej[11].

Dziedziczenie magii[]

Wan being granted firebending

Lwiożółw nadał Wanowi moc ognia.

Podczas ery Raavy, ludzie mogli prosić lwiożółwie o moc żywiołów. Jako strażnicy rodzaju ludzkiego, te istoty przyznawały zdolności magiczne myśliwym i zbieraczom, którzy opuszczali swoje miasta w poszukiwaniu pożywienia na bezdrożach duchów. Jednak po powrocie ludzie mieli zwracać nadane im moce, a złamanie tego prawa skutkowało wygnaniem z miasta. Kiedy Wan opanował cztery żywioły i połączył się z Raavą, a następnie zamknął portale duchów na biegunach, lwiożółwie ogłosiły swoje odejście i przekazały rolę stróżów ludzkości Awatarowi; zaprzestały również przekazywania ludziom mocy żywiołów[21][22].

Po odejściu lwiożółwi, zdobycie mocy żywiołów stało się zależne od wielu różnych, często złożonych czynników. Mieszkańcy świata Awatara nie do końca rozumieją wzorce dziedziczenia magii. Chociaż każdemu narodowi przypisuje się jeden żywioł, to nie każdy obywatel – za wyjątkiem wysoko uduchowionych Nomadów Powietrza – rodzi się ze zdolnościami magicznymi. W przypadku mieszanych związków seksualnych, jeśli dzieci urodzą się magami, to posiadają tylko jeden z żywiołów swoich przodków; na przykład Mako, mag ognia, oraz Bolin, mag ziemi, są rodzeństwem, a ich rodzice pochodzili z Narodu Ognia i Królestwa Ziemi.

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na szansę narodzin maga jest historia genetyczna rodziny. Zdolności można uznać za gen recesywny – możliwe bowiem jest odziedziczenie mocy żywiołu nawet gdy oboje rodziców to niemagowie, tak jak w przypadku Katary i Toph Beifong. Jednocześnie, jeśli jedno lub oboje z rodziców są magami, nie gwarantuje to odziedziczenia przez dziecko umiejętności tkania; najstarszy syn Awatara Aanga i Katary, Bumi, oraz mistrz szermierki Piandao urodzili się jako niemagowie, chociaż ich rodzice byli niezwykle uzdolnionymi magami.

Osoby, które posiadają silniejszą podstawę genetyczną do korzystania z magii uważane są za bardziej „utalentowane” lub za posiadające wrodzone umiejętności, niż te, które mają słabsze geny. Jednakże same geny nie mogą określić biegłości maga, gdyż nawet osoba z niewielkimi wrodzonymi zdolnościami może dokonać wielkich rzeczy dzięki ciężkiej pracy; z drugiej strony, osoba o odpowiedniej genetyce może przeżyć całe życie bez wykształcania talentu magicznego, ze względu na słabe uduchowienie lub brak zaangażowania w trening. Ze względu na te anomalie, natura przyswajania magii waha się i zapobiegła powstawaniu „magicznych klas społecznych” na świecie.

Duchowość jest bardzo ważna w dziedziczeniu magii. To dzięki niej wszyscy Nomadowie Powietrza, którzy stanowią najbardziej uduchowioną cywilizację, rodzą się magami powietrza. Ważna jest również wielkość populacji danego kraju; na przykład w Królestwie Ziemi, które jest największym narodem, występuje najmniejszy odsetek magów spośród pozostałych państw. Królestwo Ziemi jest również najmniej uduchowionym narodem.

Zasadniczo, znaczna większość osób wie, czy posiada zdolności magiczne, jeszcze przed okresem dojrzewania[23].

Zobacz też[]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 19. „Kometa Sozina, część 2: Starzy mistrzowie” (59/61).
  2. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 1. „Chłopiec w górze lodowej” (1/61).
  3. ASN Interviews Korra Co Creators. Avatarspiritmedia.net, 14 lipca 2013 (angielski).
  4. 4,0 4,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 21. „Kometa Sozina, część 4: Awatar Aang” (61/61).
  5. 5,0 5,1 5,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 13. „Mistrzowie magii ognia” (53/61).
  6. 6,0 6,1 6,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 9. „Gorzka praca” (29/61).
  7. 7,0 7,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 19. „Oblężenie Północy, część 1” (19/61).
  8. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 10. „Biblioteka” (30/61).
  9. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 5. „Król Omashu” (5/61).
  10. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 12. „Wejście w pustkę” (38/52).
  11. 11,0 11,1 Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 14. „Światło w mroku” (26/52).
  12. 12,0 12,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 8. „Mroczna strona księżyca” (48/61).
  13. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 20. „Oblężenie Północy, część 2” (20/61).
  14. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 16. „Dezerter” (16/61).
  15. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 3. „Powrót do Omashu” (23/61).
  16. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 6. „Ślepa bandytka” (26/61).
  17. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 19. „Guru” (39/61).
  18. The Lost Lore of Avatar Aang (angielski), zarchiwizowana zawartość biblioteki online na temat serialu.
  19. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 9. „Z przeszłości” (9/52).
  20. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 12. „Koniec gry” (12/52).
  21. Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 7. „Początki, część 1” (19/52).
  22. Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 8. „Początki, część 2” (20/52).
  23. Robert Moscoe. An Avatar Spring Break with Mike and Bryan. Avatarspiritmedia.net, 6 kwietnia 2007 (angielski).
Advertisement