Awatar Wiki
Advertisement
Ten artykuł dotyczy opisu geograficznego świata Awatara. Jeżeli szukasz mapy Ziemi, zobacz mapa świata Awatara.

Świat Awatara podzielony jest na wiele kontynentów, wysp i mórz o unikalnej geografii fizycznej, krajobrazach, klimatach i demografii. Przez większość historii, świat podzielony był na wiele państw i kultur, które po roku 3829 p.Z.[1] przekształciły się w cztery niezależne narody: Nomadów Powietrza, Plemię Wody, Królestwo Ziemi i Naród Ognia.

Przypisane narodom żywioły oraz odpowiednio ukształtowane środowisko wpłynęły na poszczególne kultury. Nomadowie Powietrza mieli cztery świątynie na północy, południu, wschodzie i zachodzie. Istnieją dwa Plemiona Wody, usytuowane na północ i na południe od Królestwa Ziemi, które stanowi największe i najbardziej liczne państwo na świecie. Naród Ognia położony jest na zachodzie, na archipelagu wysp wulkanicznych. Każdy naród ma najważniejszą porę roku, a geografia mocno wpływa na tradycje i kulturę wszystkich krajów. Niemniej jednak, na przestrzeni lat pojawiały się mniejsze kultury i na wpół niezależne jednostki polityczne, a także grupy o mieszanym pochodzeniu.

Jako część ruchu przywrócenia harmonii, który aspirował do naprawienia równowagi świata po wojnie stuletniej po 100 o.Z. roku, powstał piąty naród, Zjednoczona Republika Narodów, gdzie przedstawiciele każdej z nacji mogli współżyć w zgodzie. A w roku 174 o.Z. Królestwo Ziemi rozpoczęło rozpad na niezależne stany.

Miejsca[]

Nomadowie Powietrza[]

Nomadowie Powietrza prowadzili głównie koczowniczy tryb życie, lecz mieli cztery świątynie powietrza w różnych zakątkach świata, gdzie wychowywano i trenowano młodych magów. W poszczególnych świątyniach odbywały się specyficzne dla nich święta, na które w odpowiednich porach zbierali się obywatele tego narodu z całego świata. Populacja każdej ze świątyń została doszczętnie wybita podczas Zagłady Nomadów Powietrza, która rozpoczęła wojnę stuletnią.

Południowa Świątynia Powietrza[]

Southern Air Temple outlook

Południowa Świątynia Powietrza była domem Awatara Aanga.

Information icon Osobny artykuł: Południowa Świątynia Powietrza

Dom męskich mnichów. Położona najbliżej Południowego Plemienia Wody. To tutaj wychował się Awatar Aang[2]; było to także miejsce, gdzie Awatar Roko nabył nauki magii powietrza.

Północna Świątynia Powietrza[]

Northern Air Temple in 171 AG

W Północnej Świątyni Powietrza mieszkali uchodźcy z Królestwa Ziemi, do czasu kiedy zamieszkał tam nowy Naród Powietrza.

Information icon Osobny artykuł: Północna Świątynia Powietrza

W Północnej Świątyni mieszkali głównie mężczyźni. Położona jest ona na terenie północnego Królestwa Ziemi, na śnieżnym wierzchołku wysokiej góry. Do roku 100 o.Z. została zamieszkana przez uchodźców z mechanikiem na czele. Przed przybyciem Awatara Aanga, świątynia przeszła remonty, które dostosowały ją do szybko postępującej industrializacji okolicy[3].

Wschodnia Świątynia Powietrza[]

Information icon Osobny artykuł: Wschodnia Świątynia Powietrza

We Wschodniej Świątyni Powietrza wychowywano dziewczęta. Guru Pathik spędził tam bardzo długi czas, oczekując na Awatara Aanga, by móc nauczyć go, jak kontrolować Stan Awatara[4].

Zachodnia Świątynia Powietrza[]

Western Air Temple

Zachodnia Świątynia Powietrza różni się od pozostałych swoim kształtem i architekturą.

Information icon Osobny artykuł: Zachodnia Świątynia Powietrza

Zachodnia Świątynia Powietrza była domem dla mniszek. Znajduje się na górzystych wyspach, na północ od Narodu Ognia. W przeciwieństwie do pozostałych świątyń, które stanowiły jedną, większą budowlę, ta składa się z wielu mniejszych budynków. Wyróżnia ją również to, że została zbudowana pod krawędzią wysokiego klifu. Szpiczaste budowle zbudowane zostały jak gdyby ułożone do góry nogami i dlatego członkom pozostałych narodów ciężko jest się tam dostać[5].

Plemię Wody[]

Mgliste Bagno[]

Banyan-grove tree

Ponad Mglistym Bagnem wyrastało gigantyczne drzewo banian.

Information icon Osobny artykuł: Mgliste Bagno

Choć jest to odległy obszar plemienia, te rozległe i tajemnicze mokradła zajmują znaczną część południowo-zachodniego Królestwa Ziemi. Jest to miejsce idealne dla członków Bagiennego Plemienia Wody, którzy wywodzą się od imigrantów z Południowego Plemienia. Bagno jest domem wielu gatunków zwierząt i roślin, choć te drugie to tak naprawdę ogromna sieć korzeni, łącząca wszystko z jednym centralnym bytem, ogromnym drzewem banian[6].

Południowe Plemię Wody[]

Information icon Osobny artykuł: Południowe Plemię Wody

Południowe Plemię Wody to mniejsza jednostka Plemienia Wody. Jego mieszkańcy rozsiani są po wielu wioskach i osadach wokół bieguna południowego[7]. W przeciwieństwie do prosperującego siostrzanego plemienia południowe zostało niemal całkowicie zgładzone podczas wojny stuletniej w najazdów Narodu Ognia[8]. Jednak po Oblężeniu Północy ochotnicy z Północnego Plemienia wybrali się w podróż do Południowego Plemienia Wody, by pomóc odbudować kraj swych braci[9]. Dzięki ich staraniom Południe przeżyło czas wielkiego rozkwitu, a do roku 171 o.Z. jego stolicą stało się miasto portowe, które urosło wraz z innymi miastami i wioskami wokół bieguna[10].

Północne Plemię Wody[]

Northern Water Tribe entrance

Stolicę Północnego Plemienia Wody otacza potężny mur z lodu oraz śnieżne pustkowia.

Information icon Osobny artykuł: Północne Plemię Wody

Północne Plemię Wody to największa jednostka Plemienia Wody, usytuowana w pobliżu bieguna północnego. Stolica, miasto Agna Qel'a, prosperowała w izolacji od reszty świata[11]. Pomimo ataków ze strony Narodu Ognia, Północne Plemię Wody nigdy nie przegrało, nawet w trakcie wielkiego Oblężenia Północy[9]. Po upadku miasta Ba Sing Se, Północne Plemię Wody szczyciło się mianem jedynego większego miasta na Ziemi, które nie podlegało rządom Narodu Ognia.

Królestwo Ziemi[]

Ba Sing Se[]

Ba Sing Se

Ba Sing Se to największe miasto na świecie.

Information icon Osobny artykuł: Ba Sing Se

Ba Sing Se to potężna stolica Królestwa Ziemi, pokrywająca niemal cały północny wschód kraju. Był to ostatni bastion Królestwa Ziemi po upadku Omashu[12]. Ba Sing Se oznacza „niezdobyte miasto”, określenie to związane jest z dwoma murami, które otaczają tereny stolicy, którym brakuje tradycyjnych bram z zawiasami – aby wejść do miasta, trzeba posłużyć się magią ziemi.

Gaipan[]

Information icon Osobny artykuł: Gaipan

Gaipan to niewielkie miasteczko w środkowym Królestwie Ziemi. Kiedy zostało przejęte przez Naród Ognia, bojownicy o wolność Jeta wysadzili pobliską tamę, aby je zalać. Mieszkańcy musieli zostać ewakuowani przed powodzią[13].

Gaoling[]

Information icon Osobny artykuł: Gaoling

Gaoling to miasto w południowym Królestwie Ziemi i dom bogatej Rodziny Beifong. Odbywają się tutaj turnieje walki, znane jako Drżenia Ziemi. Jest to stare miasto, którego obywatele pochodzą z wielu środowisk, zarówno bogatych, jak i biednych. Ze względu na swoje nisko strategiczne położenie, wojna stuletnia miała niewielki wpływ na życie jego mieszkańców[14].

Jaskinia Dwojga Kochanków[]

Cave of Two Lovers

Jaskinia Dwojga Kochanków przebiegająca przez Góry Kolau kończy się nieopodal Omashu.

Information icon Osobny artykuł: Jaskinia Dwojga Kochanków

Jaskinia Dwojga Kochanków to ogromny tunel podziemnych labiryntów pod pasmem Gór Kolau. Jedno z wyjść znajduje się niedaleko Omashu. W jaskini mieszkają niebezpieczne zwierzęta, takie jak wilkoperze czy kretoborsuki[15].

Mieścina kupiecka[]

Information icon Osobny artykuł: Mieścina kupiecka

Mieścina kupiecka to niewielka miejscowość, która znajduje się wysoko w górach północno-wschodniego Królestwa Ziemi. Zginęło tutaj wielu Nomadów Powietrza, którym udało się uciec przed Zagładą, jednak zostali zbawieni w pobliże plotkami o tajemniczym pochodzeniu reliktów powietrza, rozsiewane przez Naród Ognia[16].

Omashu[]

Omashu

Omashu zbudowano na górze wzniesionej przez Omę.

Information icon Osobny artykuł: Omashu

Omashu to drugie największe miasto w Królestwie Ziemi, zaraz po Ba Sing Se, oraz stolica swojej prowincji[17]. Miasto było jednym z ostatnich bastionów królestwa w ostatnich miesiącach wojny stuletniej, źródło broni oraz żołnierzy. Władał nim król Bumi, a po przejęciu władzy przez Naród Ognia zostało nazwane Nowym Ozai[12]. Król Bumi wyzwolił miasto w pojedynkę podczas Dnia Czarnego Słońca, a pozbawieni mocy magowie ognia uciekli w popłochu.

Pustynia Si Wong[]

Si Wong Desert

Pustynia Si Wong to najbardziej suche i najgorętsze miejsce na Ziemi.

Information icon Osobny artykuł: Pustynia Si Wong

Si Wong to największa pustynia na świecie. Nawigowanie po niej jest niemal niemożliwe. Zamieszkują ją plemiona Si Wong[18]. Fauna i flora przystosowały się do życia w ciężkich warunkach pustyni i same stanowią niebezpieczeństwo równego stopnia jak susze i upał[19]. Dawniej znajdowała się tam Biblioteka Wan Shi Tonga[20].

Wielki Kanion[]

Information icon Osobny artykuł: Wielki Kanion

Wielki Kanion to największy kanion na świecie, położony w skalistych terenach środkowego Królestwa Ziemi.

Wioska Chin[]

Information icon Osobny artykuł: Wioska Chin

Wioska Chin to miejscowość położona na skraju klifu południowo-zachodniego wybrzeża Królestwa Ziemi. Nazwana jest po Chinie Wielkim, który niegdyś podbił prawie całe królestwo. Wioska obchodziła święto nienawiści do Awatara, jednak obecnie jest dniem czczenia go[21].

Wioska górnicza[]

Information icon Osobny artykuł: Wioska górnicza

Średniej wielkości wioska górnicza, której mieszkańcy zajmują się wydobyciem węgla w kopalniach. Podczas wojny stuletniej magowie ziemi z wioski zostali uwięzieni na metalowej platformie na środku oceanu, z dala od ich żywiołu[22].

Wioska na równinach[]

Plains village

Wioska na równinach stała się niegościnnym miejscem po wybuchu wojny stuletniej.

Information icon Osobny artykuł: Wioska na równinach

Wioska znajduje się na suchych trawiastych równinach w południowym Królestwie Ziemi, na zachód od Pustyni Si Wong. W trakcie stuletniej wojny stała się nieprzyjemnym miejscem do życia. Wielu jej mieszkańców nienawidziło Narodu Ognia i wyruszyło na wojnę. Podczas ich nieobecności bandyci podawali się za żołnierzy Królestwa Ziemi i wymuszali od mieszkańców posłuszeństwo[23].

Ferma rodziny Lee znajdowała się niedaleko wioski[23].

Wioska przy rzece[]

Information icon Osobny artykuł: Wioska przy rzece

Wioska znajduje się między rozwidleniem rzeki. Spełnia rolę regionalnego centrum handlu i jest idealnym miejscem dla kupców pragnących sprzedać towary[6].

Wioska rolnicza[]

Information icon Osobny artykuł: Wioska rolnicza

Mała wioska rolnicza znajduje się w zachodnim Królestwie Ziemi. Książę Zuko i generał Iroh przybyli do wioski, by otrzymać leki na zatrucie białym nefrytem[15].

Wyspa Kyoshi[]

Information icon Osobny artykuł: Wyspa Kyoshi

Miejsce narodzin Awatar Kyoshi. Dawniej był to półwysep Yokoya, jednak w trakcie wojny China Zdobywcy, Kyoshi oddzieliła część półwyspu, by stworzyć bezpieczne miejsce dla swoich ludzi, a jednocześnie zabijając zagrażającego im adwersarza[21]. Na wyspie znajduje się wiele wiosek, w których trenują elitarne Wojowniczki Kyoshi[24].

Wężowa Grobla[]

East and West Lakes

Wężowa Grobla to niebezpieczne przejście piesze z południowego Królestwa Ziemi do Ba Sing Se.

Information icon Osobny artykuł: Wężowa Grobla

Wężowa Grobla to wąski pas lądu pomiędzy Jeziorem Wschodnim i Zachodnim, który łączy północną i południową część Królestwa Ziemi. Jest jedną z bardzo niewielu bezpośrednich dróg do Ba Sing Se. Ścieżka nazwana została po morskim wężu, który broni miejsca, w którym spotykają wody Wschodniego Jeziora i Zachodniego Jeziora, gdzie Wężowa Grobla zanurza się pod taflą wody na krótkim dystansie. Ze względu na te niebezpieczeństwa, grobla jest zasadniczo unikana przez podróżnych. Osoby podróżujące do Ba Sing Se mogą udać się tam promem[20].

Zaofu[]

Zaofu

Zaofu to zbudowana z metalu siedziba Klanu Metalu.

Information icon Osobny artykuł: Zaofu

Zaofu to niepodległe państwo-miasto, siedziba Klanu Metalu i dom Suyin Beifong oraz jej rodziny. Miasto jest zbudowane w całości z metalu i uważane jest za najbezpieczniejsze na świecie. Zostało siłą włączone do Imperium Ziemi, jednak wróciło pod władzę Suyin po przegranej Kuviry[25].

Zatoka Pełni[]

Information icon Osobny artykuł: Zatoka Pełni

Zatoka Pełni to ukryta zatoczka Jeziora Wschodniego tuż na południe od Ba Sing Se. W trakcie wojny stuletniej uchodźcy z południowego Królestwa Ziemi uciekali w to miejsce, by przedostać się promem do stolicy[20].

Naród Ognia[]

Information icon Osobny artykuł: Wyspy Ognia

Jang Hui[]

Information icon Osobny artykuł: Jang Hui

Jang Hui to mała, biedna wioska na obrzeżach Narodu Ognia. Miejscowość położona jest na środku rzeki Jang Hui i składa się z unoszących się na wodzie domków, połączonych ze sobą siecią mostów[26].

Miasto Ognistej Fontanny[]

Information icon Osobny artykuł: Miasto Ognistej Fontanny

Miasto Ognistej Fontanny to duża, mocno uprzemysłowiona miejscowość, która nosi swoją nazwę od ziejącego ogniem posągu Władcy Ognia Ozaia. Położona jest na wschodzie Narodu Ognia[27].

Miasto Wojowników Słońca[]

Sun Warriors' ancient city

Ponieważ jedyne ocalałe plemię jest małe, starożytne miasto Wojowników Słońca zostało opuszczone i porośnięte przez winorośle.

Information icon Osobny artykuł: Starożytne miasto Wojowników Słońca

Miasto Wojowników Słońca było rozległe i zamieszkiwane przez dużą populację, jednak przez upadek tej cywilizacji, zostało w większości opuszczone i uznane za niezamieszkałą ruinę. Awatar Aang i książę Zuko odkryli, że niewielkie plemię Wojowników wciąż tu istniało[28].

Shu Jing[]

Information icon Osobny artykuł: Shu Jing

Shu Jing to małe miasto Narodu Ognia, zbudowane na klifie ponad rzeką i kilkoma wodospadami, otoczona jest pięknymi górami. Niedaleko wioski znajduje się zamek Piandao[29].

Stolica Narodu Ognia[]

Capital harbor

Stolica Narodu Ognia znajduje się na Wyspie Stołecznej.

Information icon Osobny artykuł: Stolica Narodu Ognia

Stolica Narodu Ognia to siedziba rządu Narodu Ognia. W stolicy mieszka Władca Ognia i rodzina królewska oraz pozostałe szlacheckie klany. Znajduje się ona na Wyspie Stołecznej, największej w archipelagu Narodu Ognia[30].

Wioska Hira'a[]

Information icon Osobny artykuł: Hira'a

Wioska Hira'a to niewielka osada otoczona górami i gęstymi lasami, zbudowana niedaleko Doliny Zapomnienia[31].

Wioska Yon Rha[]

Information icon Osobny artykuł: Wioska Yon Rha

Komandor Yon Rha mieszkał tutaj z matką po emeryturze. Wioska usytuowana jest na pagórkowatym wybrzeżu Narodu Ognia[8].

Wrząca Skała[]

Boiling Rock

Wrząca Skała to więzienie samym środku wiecznie gorącej wody.

Information icon Osobny artykuł: Wrząca Skała

Wrząca Skała to duże więzienie w Narodzie Ognia. Jego wynika z faktu, że zakład zbudowano na wyspie na środku wiecznie wrzącego jeziora wewnątrz wulkanicznego krateru. Przetrzymywani są tutaj najniebezpieczniejsi więźniowie Narodu Ognia, zarówno obywatele państwa, jak i wrogowie zewnętrzni[32].

Żarząca Wyspa[]

Information icon Osobny artykuł: Żarząca Wyspa

Żarząca Wyspa to jedna z zewnętrznych wysp Narodu Ognia. Jest to wyspa wypoczynkowa i znajduje się na niej wiele luksusowych kurortów oraz domków wakacyjnych bogatych obywateli. Plaże Żarzącej Wyspy są jednymi z najbardziej popularnych w kraju, odbywa się tu wiele gier w piłkę kuai[33].

Zjednoczona Republika Narodów[]

Miasto Republiki[]

Republic City skyline

Panoramę Miasta Republiki pokrywa wiele wysokopiętrowych budynków.

Information icon Osobny artykuł: Miasto Republiki

Miasto Republiki to wielka metropolia położona na wybrzeżu górzystego terenu. Miasto stało się stolicą Zjednoczonej Republiki Narodów, piątego narodu założonego przez Władcę Ognia Zuko i Awatara Aanga po zakończeniu wojny stuletniej. Miasto Republiki stało się domem Aanga i jego rodziny oraz kolejnego pokolenia Nomadów Powietrza. Kiedy zamieszkała tam Awatar Korra, miasto stało się centrum uwagi ważnych osób na świecie oraz miejscem wybuchu rewolucji antymagicznej. Po ataku Unalaqa oraz wybuchu energii duchów miasto zostało zarośnięte przez duchowe pnącza, a w jego centrum powstał trzeci portal. W Mieście Republiki odbywają się turnieje walk magicznych[34].

Mieścina portowa[]

Information icon Osobny artykuł: Mieścina portowa

Na wybrzeżu południowej Zjednoczonej Republiki leży osada portowa. Pomimo strategicznego położenia, mieścinie udało się uniknąć okupacji Narodu Ognia w trakcie wojny stuletniej[2].

Nabrzeże kupieckie[]

Information icon Osobny artykuł: Nabrzeże kupieckie

W południowej Republice leży mała osada portowa, w której znajduje się znane molo kupieckie o obskurnej naturze. Można tutaj znaleźć prawie wszystko, od biżuterii, po wyroby garncarskie i instrumenty. Nabrzeże jest otwarte na ludzi każdego pochodzenia, dopóki mają ochotę się pohandlować[35].

Taku[]

Information icon Osobny artykuł: Taku

Taku to opuszczone miasto nadbrzeżne w Zjednoczonej Republice Narodów. Nim została opuszczona we wczesnych latach wojny stuletniej, ta miejscowość służyła za ważne centrum handlu i kupiectwa[36].

Wioska Makapu[]

Makapu Village

Wioskę Makapu otaczają wysokie formacje skalne, powstałe po ochłodzeniu płynącej lawy przez Awatara Aanga.

Information icon Osobny artykuł: Wioska Makapu

Wioska Makapu to niewielka osada rolnicza w północno-wschodniej Zjednoczonej Republice, położona u podnóża aktywnego wulkanu Makapu. Erupcje wulkaniczne użyźniły glebę wokół góry, co sprzyjało rozwojowi agrokultury. Wioska Makapu znana jest z zamieszkałej tam wróżbiarki, Cioci Wu. Wokół krateru wulkanu rośnie rzadki kwiat pandziej lilii, będącej symbolem wiecznej miłości i jedności[37].

Wioska Senlin[]

Information icon Osobny artykuł: Wioska Senlin

Wioska Senlin to niewielka osada rolna zbudowana w środku gęstego lasu w południowej Zjednoczonej Republice. Kiedy po koniec wojny stuletniej część lasu została spalona, jego obrońca, duch Hei Bai, zaatakował wioskę niedługo przed zimowym przesileniem[38].

Yu Dao[]

Yu Dao city streets

Jako pierwsza kolonia Narodu Ognia, Yu Dao łączyło w sobie wiele elementów zarówno Narodu Ognia, jak i Królestwa Ziemi.

Information icon Osobny artykuł: Yu Dao

Yu Dao było niegdyś mieściną Królestwa Ziemi, w której założono pierwszą kolonię Narodu Ognia. Leży ono w szerokiej, płaskiej dolinie, otoczonej przez tereny skaliste. Kolonię otoczono murem z piaskowca, z tylko jedną bramą. Budynki w Yu Dao były niskopoziomowe i łączyły w sobie elementy architektury Narodu Ognia oraz Królestwa Ziemi[39].

Lokacje neutralne[]

Morze Mo Ce[]

Information icon Osobny artykuł: Morze Mo Ce

Mo Ce to morze, które łączy Królestwo Ziemi z Narodem Ognia. Rozciąga się od prowincji Hu Xin po Wyspę Półksiężyca[40].

Wielorybia Wyspa[]

Whaletail Island

Sokka wskazał Wielorybią Wyspę na mapie.

Information icon Osobny artykuł: Wielorybia Wyspa

Wielorybia Wyspa do duża wyspa niedaleko południowo-wschodniego wybrzeża Królestwa Ziemi, położona wśród archipelagu Południowej Świątyni Powietrza. Nazwa wyspy wzięła się od jej kształtu, który przypomina ogon wieloryba[8][41].

Geografia fizyczna[]

Nomadowie Powietrza[]

Cztery świątynie powietrza, każda położona w innym zakątku świata, znajdują się na wierzchołkach pasm górskich. Jedna z nich leży w Królestwie Ziemi, pozostałe trzy na odosobnionych wyspach[4][3][5][42].

Plemiona Wody[]

Północne i Południowe Plemiona Wody zamieszkują bieguny północy i południowy[43], a niewielkie plemię magów wody znajduje się na bagnach w Królestwie Ziemi[6]. Na biegunach znajdują się niewielkie pasma górskie, zarówno przy wybrzeżach, jak i głęboko w lądzie.

Królestwo Ziemi[]

Ze względu na wielkość kontynentu, geografia Królestwa Ziemi jest bardzo zróżnicowana. W centrum znajdują się szerokie równiny oraz pustynia Si Wong, która zajmuje większą część południowego wschodu[44]. Północno-zachodnią część kontynentu porastają w większości lasy iglaste, a ku południu coraz bardziej zalesiony jest przez półtropikalne lasy liściaste. Region w pobliżu Omashu jest górzysty, pokryty drzewami iglastymi i dużymi stepami[12].

Naród Ognia[]

Archipelag Wysp Ognia położony jest bezpośrednio na równiku na zachodniej półkuli i składa się z wielu wulkanów, z których część jest aktywna. Geografia Narodu Ognia charakteryzuje się wieloma zatokami i fiordami[43].

Krajobraz[]

Krajobraz świata usiany jest wieloma różnymi formami terenu w każdym z pięciu państw.

Cieśniny[]

  • Cieśnina Huraganów – jeden lub kilka wąskich przesmyków wodnych, gdzie komandor Bumi został ponoć otoczony przez piratów[45].
  • Wielorybia Cieśnina – wąski przesmyk pomiędzy Wielorybią Wyspą, a południowym brzegiem Królestwa Ziemi, gdzie Morze Południowe łączy się z Morzem Mo Ce. Znany z silnych wiatrów[46].

Góry[]

Plik:Kolau Mountains.png

Pasmo górskie Kolau znajduje się w południowo-zachodniej części Królestwa Ziemi.

  • Pasmo Gór Kolau – znajduje się w południowo-zachodnim Królestwie Ziemi, w obszarze Omashu[17].
  • Pasmo Gór Patola – wysokie góry, na których znajduje się Południowa Świątynia Powietrza[42].
  • Pasmo Gór Taihua – pasmo w północno-wschodnim Królestwie Ziemi, na południe od Ba Sins Se[47].
  • Pasmo Gór Xishaan – znajduje się w południowo-wschodnim Królestwie Ziemi[48].

Inne formacje[]

  • Archipelagi – Wyspy Ognia i obszary Nomadów Powietrza to skupiska mieszczących się obok siebie wysp.
  • Gejzery – znajdują się niedaleko zapory przy miejscowości Gaipan.
  • Pustynia Si Wong – największa, najgorętsza i najbardziej sucha pustynia Królestwa Ziemi[44].

Kaniony[]

  • Kanion Hiroku – kanion położony w Królestwie Ziemi. Drużyna Awatara zamierzała go odwiedzić, ale nieoczekiwany sztorm uniemożliwił im to[49].
  • Wielki Kanion – największy kanion na świecie, mieści się na obszarze pustkowia[50].

Klify[]

  • Czarne Klify – znajdują się na niezamieszkałej wyspie Narodu Ognia[51].
  • Walczące Klify – znajdują się na południe od Ba Sing Se. Klify stoją naprzeciwko siebie, jeden jest biały, a drugi czerwony, pomiędzy nimi znajduje się czarny, spalony wąwóz. Legenda głosi, że klify powstały w starożytnych czasach podczas walki magów ziemi i magów ognia[52].

Lasy[]

Wulong

Las Wulong składa się z setek kamiennych kolumn.

  • Las bambusowy – znajduje się w środkowym Królestwie Ziemi. Jest to naturalne środowisko ognistych fretek[53].
  • Las Jeta – znajduje się w zachodnim Królestwie Ziemi, niedaleko doliny, w której założono wioskę Gaipan. Na jego zbudowano kryjówkę na drzewach.
  • Las Królestwa Ziemi – znajduje się w północno-zachodnim Królestwie Ziemi, niedaleko obozu Jeong Jeonga[54].
  • Las Wulong – las kamiennych kolumn na wybrzeżu Królestwa Ziemi. Tutaj wydarzyło się ostatnie starcie pomiędzy Awatarem Aangiem i Władcą Ognia Ozaiem[55].
  • Spalony las – las został zniszczony przez pożary wzniecone przez magów ognia[38].

Morza[]

  • Morza południowe – zbiorniki wodne mieszczące się w pobliżu bieguna południowego[56], takie jak Morze Południowe[52], czy południowa część Morza Wschodniego[57].
  • Morza zachodnie – morza zachodnich wybrzeży Królestwa Ziemi[58], takie jak Morze Mo Ce[59].
  • Morze Mo Ce – otwarty zbiornik wodny, mieszczący się pomiędzy Narodem Ognia, Królestwem Ziemi i Zjednoczoną Republiką Narodów[40].
  • Morze Południowe – duży zbiornik wodny, okalający południowe Królestwo Ziemi[52], Południową Świątynię Powietrza z jej terytoriami[52] oraz Południowe Plemię Wody[60].
  • Morze Północne – akwen zlokalizowany pomiędzy północnym brzegiem Królestwa Ziemi i biegunem północnym[52].
  • Morze Wschodnie – zbiornik wodny rozciągający się od wschodniego brzegu Królestwa Ziemi, po północno-wschodnie wybrzeża bieguna południowego[61][57].

Rzeki, jeziora i laguny[]

  • Jezioro Laogai – jezioro mieszczące się na obszarze zewnętrznego pierścienia Ba Sing Se[41].
  • Jeziora Wschodnie i Zachodnie – dwa duże akweny na południowy zachód od Ba Sing Se, oddzielone od siebie Wężową Groblą[2].
  • Laguna z wodospadem – skupisko źródeł i wodospadów w północno-zachodnim Królestwie Ziemi[35].
  • Rzeka Jang Hui – mieści się na wyspie na obrzeżach Narodu Ognia[26].
  • Rzeka Nan Shan – mała rzeka w południowym Królestwie Ziemi[62].
  • Rzeka Su Oku – mała rzeka w północno-zachodnim Królestwie Ziemi[63].
  • Staw z wodospadem – staw w północnym obszarze pustyni Si Wong. Nad stawem znajduje się duży klif z wodospadem[20].

Wulkany[]

Crescent Island

Na Wyspie Półksiężyca znajduje się aktywny wulkan.

  • Góra Makapu – wyrasta ponad wioską Makapu w Republice[37].
  • Stolica Narodu Ognia – główna część miasta znajduje się w kraterze wulkanicznym[30].
  • Wrząca Skała – więzienie Narodu Ognia zbudowane na wiecznie wrzącym jeziorze w wulkanicznym kraterze[32].
  • Wyspa Półksiężyca – wulkaniczna wyspa Narodu Ognia[38].
  • Wyspa Roko — Awatar Roko zginął, próbując uratować współmieszkańców wyspy przed erupcją wulkanu[64].

Wyspy[]

  • Wielka Wyspa Shimsom – znajdująca się na Morzu Południowym, wyspa jest ważnym partnerem handlowym Omashu[46].
  • Wielorybia Wyspa – znajduje się na obszarze archipelagu Południowej Świątyni Powietrza[8].
  • Wyspa Czerwonych Piasków – wyspa, na którą wycofał się drugi dywizjon Zjedoczonych Sił podczas rewolucji antymagicznej.
  • Wyspa Dizin – piękna wyspa na obrzeżach Narodu Ognia; tradycyjnie stanowiła dom Historyka Narodowego[65].
  • Wyspa Hing Wa – wyspa znajduje się dwa dni podróży od wioski Hamy. Zajmuje się importem bananów popielnych na terenie całego kraju[66].
  • Wyspa Kirachu – znana ze swojego szerokiego wachlarza dań, zwłaszcza pikantnych sulfetów[67].
  • Wyspa Kyoshi – niewielka wyspa na południowym wybrzeżu Królestwa Ziemi. Znana jest z tego, że stąd pochodzi Awatar Kyoshi oraz jej elitarne Wojowniczki Kyoshi[24].
  • Wyspa Ma'inka – zamożna wyspa na wschodzie Narodu Ognia. Dawniej dom dla duchów węgorzofeniksów[68][69].
  • Wyspa Pomnika Awatara Aanga – wyspa w Zatoce Yue, na której wzniesiono olbrzymi posąg Awatara Aanga.
  • Wyspa Półksiężyca – niezamieszkała wyspa Narodu Ognia, na której znajdowała się kiedyś Świątynia Ognia Mędrców Ognia. Wewnątrz mieścił się ołtarz poświęcony Awatarowi Roko[38].
  • Wyspa Roko – wysepka, na której mieszkał Awatar Roko pod koniec swojego życia[64].
  • Wyspa Shuhon – druga największa wyspa Narodu Ognia[70].
  • Wyspa Stołeczna – największa wyspa Narodu Ognia. Znajduje się na niej Stolica Narodu Ognia[71].
  • Wyspa Świątyni Powietrza – wyspa w Zatoce Yue, na której wybudowano świątynię powietrza. Znajduje się tam jadalnia, miejsce do treningu magi powietrza, pawilon medytacyjny i kwatery strażników Białego Lotosu.
  • Wyspa Yesso – do roku 296 p.Z. Piąty Naród nielegalnie ścinał drzewa na tej wyspie od dekad. W zamian za oficjalne pozwolenie na wykorzystywanie tutejszego drewna naród piratów obiecał przestać plądrować wybrzeże wzdłuż pasma gór Xishaan[61].
  • Wyspy Kudże – niezamieszkały łańcuch wysp, teren sporny pomiędzy Królestwem Ziemi a Południowym Plemieniem Wody[72].
  • Żarząca Wyspa – nieduża wyspa wypoczynkowa, na której znajduje się wiele luksusowych zakładów oraz domy letniskowe rodzin szlacheckich Narodu Ognia[33].

Zatoki[]

Chameleon Bay

Podczas wojny, w Zatoce Kameleona ukrywał się obóz wojowników z Południowego Plemienia Wody.

  • Zatoka Kameleona – niewielki akwen w północno-wschodnim Królestwie Ziemi. Leży przy ujściu rzeki prowadzącej do peryferii Ba Sing Se[4].
  • Zatoka Pełni – ukryta zatoczka usytuowana na południe od Ba Sing Se[20].
  • Zatoka Yue – szeroka zatoka znajdująca się w Zjednoczonej Republice Narodów. Łączy Miasto Republiki z Morzem Mo Ce.

Klimat[]

Każde państwo czterech narodów charakteryzuje się odmiennym klimatem, kiedy to magowie stają się silniejsi, a magicznie uzdolnione dzieci rodzą się częściej.

Nomadowie Powietrza[]

Najważniejszą porą roku Nomadów Powietrza jest jesień. Chociaż świątynie powietrza leżą w odległych od siebie miejscach, różnorodnych geograficznie i topograficznie. Północna i Południowa Świątynia Powietrza pokryte są śniegiem jesienią oraz zimą.

Plemię Wody[]

Polar climate in tundra

W klimacie polarnym biegunów północnego oraz południowego panują mrozy.

Porą roku Plemion Wody jest zima, choć Plemię Północne i Południowe często doświadczają opadów śniegu przez cały rok. Inne formy opadów są rzadkie ze względu na mrozy, a przez to powietrze jest suche. Średnia roczna temperatura w Południowym Plemieniu Wody to około -45°C[73].

Królestwo Ziemi[]

Główną porą roku Królestwa Ziemi jest wiosna. Ze względu na wielkość kontynentu, średnia temperatura waha się od regionu do regionu. Niektóre miejsca, takie jak Mgliste Bagno są bardzo wilgotne i deszczowe, podczas gdy inne, takie jak Pustynia Si Wong czy Wielki Kanion, ciepłe i suche. Najzimniejszy klimat występuje na Wyspie Kyoshi, która często doświadcza pogód subpolarnych.

Naród Ognia[]

Porą roku Narodu Ognia jest lato. Klimat różni się pomiędzy wyspami, jednak większość z nich znajduje się w tropikalnym lub subtropikalnym rejonie. Na wielu wyspach wysoka temperatura utrzymuje się przez cały rok. Choć deszcze są sporadyczne, dzięki wysokiej wilgoci powietrza, na Wyspach Ognia mieszka wiele gatunków fauny i flory.

Demografia[]

Awaiting Zuko's coronation

Członkowie różnych narodów zebrali się w Stolicy Narodu Ognia, by zobaczyć koronację Zuko.

Nomadowie Powietrza[]

Zagłada Nomadów Powietrza doprowadziła do niemal całkowitego wyginięcia tej cywilizacji oraz zwierząt, które dzieliły ich tereny. Populacja Nomadów Powietrza i była przedtem bardzo mała, nawet w porównaniu do Plemion Wody. Jedynym znanym ocalałym Zagłady był Awatar Aang. Natomiast jedynie najmłodszy syn Aanga odziedziczył po nim zdolność tkania powietrza. Z kolei Tenzin miał trójkę dzieci, które były magami. Po harmonijnym zrównaniu w 171 o.Z. na świecie pojawili się kolejni magowie powietrza, którzy wcześniej nie wykazywali się żadną inną mocą i wspólnymi siłami Tenzina, Awatar Korry oraz ich samych, udało się przywrócić Naród Powietrza ze skraju wyginięcia[74].

Plemię Wody[]

Plemię Wody jest liczniejsze jedynie od Nomadów Powietrza. W trakcie wojny stuletniej Południowe Plemię Wody było celem najazdów ze strony Narodu Ognia, które niemal doprowadziło do wymarcia południowców[8], Północne Plemię było więc najbardziej licznym z trzech części Plemienia.

Królestwo Ziemi[]

Królestwo Ziemi liczy sobie najwięcej mieszkańców spośród pozostałych nacji. Ba Sing Se jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych miast na świecie. Państwo jest bardzo zróżnicowane etnicznie ze względu na swój olbrzymi rozmiar. Tradycje i zwyczaje różnią się pomiędzy prowincjami i regionami. Królestwo Ziemi nigdy nie przeżyło ciężkich strat w populacji czy upadku cywilizacji, pomimo prawie ciągłego stanu wojennego.

Naród Ognia[]

Naród Ognia to drugie największe państwo na świecie, zarówno ze względu na rozmiar, jak i populację. Kraj stracił wielu ludzi podczas wojny stuletniej, choć nie tak wielu, jak pozostałe cywilizacje, które stały się celami inwazji i zagłady. Populacja Narodu Ognia skupia się głównie w miastach, choć istnieją również mniejsze wioski i osady, rozsiane po archipelagu Wysp Ognia.

Ciekawostki[]

  • Każdy naród w świecie Awatara przypomina miejsca znane ze świata rzeczywistego:
    • Naród Ognia geograficznie stworzony został na podstawie Islandii[75], a jego kultura jest analogiczna starożytnym Chinom oraz Japonii, zwłaszcza dynastiom Qin i Han.
    • Królestwo Ziemi jest duże, skupia się na agrokulturze i jest zróżnicowane, zupełnie jak Chiny, a architektura i ubiory przypominają te z późniejszych dynastii chińskich, zwłaszcza Ming i Qing. Magowie piasku przypominają raczej Ujgurów i Mongołów, a Wojowniczki Kyoshi przyjęły zwyczaje podobne do japońskich.
    • Zwyczaje i ubrania Nomadów Powietrza przypominają tybetańskie oraz środkowoazjatyckie.
    • Plemiona Wody są podobne do Innuitów oraz plemion kipczackich, a system kanałów w Północnym Plemieniu Wody został zainspirowany weneckimi kanałami we Włoszech[76].
  • Chociaż istnieją cztery świątynie powietrza, są tylko trzy archipelagi Nomadów Powietrza, gdyż Północna Świątynia Powietrza znajduje się na północnym obszarze Królestwa Ziemi.
  • Świat Awatara jest okrągły, chociaż pory roku i zaćmienia zdarzają się w tym samym czasie na całym świecie.

Przypisy

  1. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 21. „Preparations”, 21.
  2. 2,0 2,1 2,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 12. „Sztorm” (12/61).
  3. 3,0 3,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 17. „Północna Świątynia Powietrza” (17/61).
  4. 4,0 4,1 4,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 19. „Guru” (39/61).
  5. 5,0 5,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 12. „Zachodnia Świątynia Powietrza” (52/61).
  6. 6,0 6,1 6,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 4. „Bagno” (24/61).
  7. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 1. „Chłopiec w górze lodowej” (1/61).
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 16. „Najeźdźcy z Południa” (56/61).
  9. 9,0 9,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 20. „Oblężenie Północy, część 2” (20/61).
  10. Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 1. „Zbuntowany duch” (13/52).
  11. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 18. „Mistrz magii wody” (18/61).
  12. 12,0 12,1 12,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 3. „Powrót do Omashu” (23/61).
  13. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 10. „Jet” (10/61).
  14. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 6. „Ślepa bandytka” (26/61).
  15. 15,0 15,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 2. „Jaskinia Dwojga Kochanków” (22/61).
  16. Komiks Relics (The Lost Adventures).
  17. 17,0 17,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 5. „Król Omashu” (5/61).
  18. Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 11. „Pustynia” (31/61).
  19. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 10. „Niech żyje królowa” (36/52).
  20. 20,0 20,1 20,2 20,3 20,4 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 12. „Wężowa Grobla” (32/61).
  21. 21,0 21,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 5. „Dzień Awatara” (25/61).
  22. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 6. „Więźniowie” (6/61).
  23. 23,0 23,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 7. „Samotny Zuko” (27/61).
  24. 24,0 24,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 4. „Wojowniczki z Kyoshi” (4/61).
  25. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 13. „Ostatnia bitwa” (52/52).
  26. 26,0 26,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 3. „Malowana Pani” (43/61).
  27. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 7. „Uciekinierka” (47/61).
  28. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 13. „Mistrzowie magii ognia” (53/61).
  29. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 4. „Mistrz Sokki” (44/61).
  30. 30,0 30,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 10. „Dzień Czarnego Słońca, część 1: Inwazja” (50/61).
  31. Komiks „The Search Part Two”.
  32. 32,0 32,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 14. „Wrząca Skała, część 1” (54/61).
  33. 33,0 33,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 5. „Plaża” (45/61).
  34. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 1. „Witaj w Mieście Republiki” (1/52).
  35. 35,0 35,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 9. „Zwój magii wody” (9/61).
  36. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 13. „Błękitny Duch” (13/61).
  37. 37,0 37,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 14. „Wróżbiarka” (14/61).
  38. 38,0 38,1 38,2 38,3 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 7. „Zimowe przesilenie, część 1: Świat duchów” (7/61).
  39. Komiks „The Promise Part One”.
  40. 40,0 40,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 8. „Zimowe przesilenie, część 2: Awatar Roko” (8/61).
  41. 41,0 41,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 17. „Jezioro Laogai” (37/61).
  42. 42,0 42,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 3. „Południowa Świątynia Powietrza” (3/61).
  43. 43,0 43,1 Awatar: Legenda Aanga
  44. 44,0 44,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 10. „Biblioteka” (30/61).
  45. Legenda Korry”, Księga II: Duchy, rozdział 12. „Harmonijne zrównanie” (24/52).
  46. 46,0 46,1 Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 1. „The Test”, 1.
  47. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 18. „The Town”, 18.
  48. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 10. „The Spirit”, 10.
  49. Komiks „Divided We Fall”.
  50. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 11. „Wielka przepaść” (11/61).
  51. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 9. „Koszmary i marzenia” (49/61).
  52. 52,0 52,1 52,2 52,3 52,4 The Lost Lore of Avatar Aang (angielski), zarchiwizowana zawartość biblioteki online na temat serialu.
  53. Legenda Korry”, Księga I: Powietrze, rozdział 8. „Spotkanie Biegunów” (8/52).
  54. Awatar: Legenda Aanga”, Księga I: Woda, rozdział 16. „Dezerter” (16/61).
  55. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 19. „Kometa Sozina, część 2: Starzy mistrzowie” (59/61).
  56. Powieść „The Shadow of Kyoshi”, rozdział 25. „Interlude: The Man From The Spirit World”, 25.
  57. 57,0 57,1 Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 6. „Promises”, 6.
  58. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 7. „The Iceberg”, 7.
  59. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 31. „The Return”, 31.
  60. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 8. „The Fracture”, 8.
  61. 61,0 61,1 Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 3. „The Boy from Makapu”, 3.
  62. Awatar: Legenda Aanga”, Błąd w parametrze 2.
  63. Avatar Extras dla „Stan Awatara”.
  64. 64,0 64,1 Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 6. „Awatar i Władca Ognia” (46/61).
  65. Magpie Games, gra fabularna „Avatar Legends: The Roleplaying Game” — Błąd w parametrze 2.
  66. Awatar: Legenda Aanga”, Księga III: Ogień, rozdział 8. „Mroczna strona księżyca” (48/61).
  67. Komiks „The Bridge”.
  68. Powieść „The Shadow of Kyoshi”, rozdział 8. „Ancient History”, 8.
  69. Powieść „The Shadow of Kyoshi”, rozdział 27. „The Meeting”, 27.
  70. Powieść „The Shadow of Kyoshi”, rozdział 12. „The Fire Sage”, 12.
  71. Powieść „The Shadow of Kyoshi”, rozdział 4. „The Reunion”, 4.
  72. Powieść „The Rise of Kyoshi”, rozdział 17. „Obligations”, 17.
  73. Avatar Extras dla odcinka „Chłopiec w górze lodowej”.
  74. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 1. „Łyk świeżego powietrza” (27/52).
  75. Avatar: The Last Airbender—The Art of the Animated Series, s. 132.
  76. Komentarze twórców dla odcinka „Mistrz magii wody”.
Advertisement