Awatar Wiki
Advertisement
Earth Kingdom emblem
Ten artykuł dotyczy tytułu politycznego. Jeżeli szukasz podobnego artykułu, zobacz Król Ziemi (ujednoznacznienie).

Jego wysokość jest wzorem, bogiem swojego ludu.

Earth King Kuei

Kuei był pięćdziesiątym drugim Królem Ziemi.

Monarcha Ziemi[2], tytułowany jako Król Ziemi w przypadku mężczyzny i Królowa Ziemi w przypadku kobiety, to władca Królestwa Ziemi[3]. Pełny tytuł tej funkcji to „monarcha wszystkich mieszkańców ziemi i wielki obrońca Ba Sing Se”[4]. Tradycyjnie Monarcha Ziemi włada krajem ze stolicy w Ba Sing Se, gdzie znajduje się pałac królewski, zajmujący olbrzymią część Górnego Pierścienia miasta oraz sprawuje funkcję rezydencji rodziny królewskiej, a także siedziby rządu[1]. Monarcha Ziemi włada podległymi stanami królestwa, ale każda z prowincji posiada swój własny rząd[2]. W roku 174 o.Z. po koronacji Wu z dynastii Hou-Ting Królestwo Ziemi miało łącznie pięćdziesięciu czterech monarchów. Jednakże po ataku Kuviry na Miasto Republiki w nadziei na włączenie go do jej Imperium Ziemi, król Wu postanowił abdykować i znieść monarchię całkowicie na korzyść niezależnych stanów z demokratycznie wybranymi rządami. Był to system podobny do tego w Zjednoczonej Republice Narodów, za który Wu zyskał wsparcie Awatar Korry[5].

Tradycyjnie Monarcha Ziemi po wstąpieniu na tron porzuca swój osobisty dobytek oraz swoje imię i jest znany od tego momentu jako „Jego…” lub „Jej Wysokość” albo według swojego numeru panowania, co wzmacnia jego status jako odmiennej i świętej osobliwości[6]. Nie był to jednak uniwersalny standard, na co wskazują Królowie Ziemi Kuei i Wu, którzy posługiwali się swoimi imionami zamiast tytułów i pozwalali pospólstwu na zwracanie się do nich po imieniu[7][8]. Monarchowie Ziemi są również uważani za bogów przez niektórych obywateli Królestwa Ziemi, pomimo iż ich rola historycznie zamieniała się pomiędzy ikoną a prawdziwie panującym władcą[1][6].

Relacje pomiędzy monarchą a jego poddanymi również zmieniały się w różnych czasach: Król Ziemi Kuei miał populistyczne podejście do rządów[7], podczas gdy inni, jak jego córka Królowa Ziemi Hou-Ting nalegała na swój święty status i dbała jedynie o swoją potęgę zamiast o populację kraju[9]. Takie style władania doprowadziły do rebelii i anarchii przynajmniej dwa razy w historii Królestwa Ziemi[10][11].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Awatar: Legenda Aanga”, Księga II: Ziemia, rozdział 14. „Miasto murów i tajemnic” (34/61).
  2. 2,0 2,1 Magpie Games, gra fabularna „Avatar Legends: The Roleplaying Game” — podręcznik podstawowy, 2022, s. 22.
  3. Avatar: The Last Airbender: Legacy”, s. 28.
  4. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 3. „Koronacja” (42/52).
  5. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 13. „Ostatnia bitwa” (52/52).
  6. 6,0 6,1 The Lost Lore of Avatar Aang (angielski), zarchiwizowana zawartość biblioteki online na temat serialu.
  7. 7,0 7,1 Komiks „The Promise Part Three”.
  8. Legenda Korry”, Księga IV: Równowaga, rozdział 7. „Spotkanie” (46/52).
  9. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 3. „Królowa Ziemi” (29/52).
  10. Legenda Korry”, Księga III: Zmiana, rozdział 10. „Niech żyje królowa” (36/52).
  11. Gra przeglądarkowa i komiks „Escape from the Spirit World”, rozdział 2. – Avatar Kyoshi.

Zobacz też[]

  • Polityka w świecie Awatara
  • Społeczeństwo w świecie Awatara
Advertisement